Porodica herpesviridae broji oko 105 herpes virusa od kojih samo osam uzrokuje infekcije kod čoveka. Humani herpes virusi su: herpes simplex virusi 1 i 2 (HSV-1, HSV-2) varicella zoster virus (VZV), Epstein-Barrov virus (EBV), citomegalo virus (CMV), humani herpes virusi 6, 7 i 8 (HHV- 6, HHV-7, HHV-8).
Herpes simpleks virusi 1 i 2 uzrokuju bolesti sluznice i kože i to prvenstveno sluznice usne duplje i genitalnih organa. Dodirom, zaraženim rukama infekcija se može prenijeti i na oči, zanoktice, anorektalni region itd. Na predmetima za ličnu upotrebu, herpes simpleks virusi mogu da prežive vrlo kratko, par minuta do par sati pa je rizik da se osoba ovim putem zarazi relativno mali.
Primarne infekcije
Primarna infekcija HSV-1 dešava se još u djetinjstvu. Najčešće se javlja kod djece starosti 2-5 godina. HSV-1 se prenosi inficiranim oralnim sekretom pa se dijete najčešće zarazi poljupcem. Inkubacioni period je od 2-12 dana. Klinički se infekcija manifestuje upalom desni, pojavom ranica u usnoj duplji i na usnama, upalom tonzila, ranicama u nosu a ponekad i povišenom temperaturom. Dijete osjeća bol i peckanje u grlu, razdražljivo je i ne može da jede i pije. Što je dijete mlađe i klinička slika je teža. Za spontano izlečenje potrebno je 10-14 dana. Dešava se i da primarna infekcija prođe totalno blago, neprimjetno i bez kliničkih manifestacija. Simptomi infekcije jako podsjećaju na streptokoknu anginu, herpanginu, pa se dešava da se postavi pogrešna dijagnoza i dete leči antibioticima, posle čega se stanje pogoršava.
Primarna infekcija HSV-2 se uglavnom dešava u doba seksualne zrelosti i to najčešće između 15. i 29. godine. Infekcija se prenosi inficiranim genitalnim sekretom, prilikom seksualnog odnosa ali i bliskim kontaktom sa zaraženom kožom. Kod velikog broja ljudi, čak 70% prenošenje se dešava u trenutku kada inficirana osoba nema nikakvih smetnji, odnosno kada se nalazi u asimptomatskoj fazi bolesti.
U primarnoj infekciji simptomi su najuočljiviji, dok su u sekundarnim epizodama simptomi bolesti blaži, što se objašnjava razvijenim imunim odgovorom na virus. Inkubacioni period traje 2-14 dana, posle kod se javljaju prvi simptomi, vodeni mjehurići na koži i sluznici genitalija. Kod muškaraca mjehurići se prvenstveno javljaju na penisu i oko korena penisa a kod žena unutar i oko vagine. Kod oba pola mjehurići se javljaju i unutar i oko anusa. Mjehurići se posle 2-4 dana zamute (zagnoje) i pucaju. Ulceracije koje nastaju su vrlo bolne. Zarastaju uz nastanak krastica koje mogu da krvare.
Mjehurići i kraste su i same zarazne i prepune su virusa. Promjene kod osoba sa normalnim imunitetom nestaju spontano posle 6-15 dana. Osim lokalne bolne osjetljivosti javljaju se i pojačan sekret, peckanje prilikom mokrenja kao i opšti simptomi: povišena temperatura, bolovi u mišićima i zglobovima, glavobolja. Važno je napomenuti da iznenadna pojava herpesa kod jednog partnera koji je u dugotrajnoj vezi, ne znači obavezno da je došlo do zaraze zbog promjene partnera („prevare”) već može značiti da je partner do sada bio imunokompetentan pa nije imao simptome zaraze a da već duže vrijeme ima virus herpesa u organizmu. Kada su simptomi infekcije prisutni korišćenje kondoma ne pruža dovoljnu zaštitu već polne odnose treba izbegavati.
Uzročnik genitalnog herpesa može da bude i HSV-1. Prenosi se oralnim seksom i simptomi su slični onima koji se javljaju usljed infekcije HSV-2.