Churg-Straussov sindrom (CSS) je rijetka autoimuna bolest koja uzrokuje upalu krvnih žila, što dovodi do oštećenja organa.
Epidemiologija: CSS je rijetka bolest, s prevalencijom procijenjenom na oko 1-3 slučaja na milijun stanovnika. Češće se javlja kod muškaraca nego kod žena, a obično se dijagnosticira kod osoba u dobi od 30 do 50 godina.
Etiopatogeneza: Točan uzrok CSS-a nije poznat, ali se vjeruje da je autoimuna bolest uzrokovana kombinacijom genetskih i okolišnih faktora. Upala krvnih žila uključuje prisutnost eozinofila, koji su bijele krvne stanice odgovorne za reakcije alergijske prirode.
Rani simptomi i znakovi: Simptomi CSS-a uključuju umor, gubitak apetita, gubitak težine, bol u zglobovima i mišićima, groznicu, krvarenje iz nosa, astmu i osip na koži.
Tok bolesti i komplikacije: CSS obično uzrokuje upalu krvnih žila u bubrezima, plućima i drugim organima, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput zatajenja bubrega, plućnog krvarenja, srčanog udara i moždanog udara. Ako se ne liječi, bolest može biti smrtonosna.
Dijagnostika: Dijagnostički postupci za CSS uključuju fizički pregled, laboratorijske pretrage (uključujući testove na eozinofile), snimanje i biopsiju organa pogođenih upalom krvnih žila.
Terapija: Liječenje CSS-a uključuje imunosupresivnu terapiju, uključujući kortikosteroide i citostatike, kao i terapiju usmjerenu na specifične simptome i komplikacije koje se mogu pojaviti. Ponekad se može koristiti i plazmafereza kako bi se smanjila razina autoantitijela u krvi.
Prognoza: Prognoza za CSS ovisi o stupnju oštećenja organa i ozbiljnosti komplikacija. Rana dijagnoza i adekvatno liječenje mogu poboljšati prognozu i smanjiti rizik od komplikacija. Međutim, kod nekih bolesnika se bolest može vratiti nakon uspješnog liječenja.